Nähtamatud ahelad: miks on nutisõltuvusest raskem vabaneda kui alkoholi- või narkosõltuvusest?

98

Nähtamatud ahelad: miks on nutisõltuvusest raskem vabaneda kui alkoholi- või narkosõltuvusest?

Nutiseadmed on tänapäeva ühiskonna uus reaalsus – ja võib kujuneda ka vaikseks ja nähtamatuks sõltuvuseks, mis mõjutab meie igapäevaelu kvaliteeti. Erinevalt alkoholi- ja narkosõltuvusest ei too see kaasa füüsilisi kokkuvarisemisi ega sotsiaalset häbimärki, vaid ilmneb peenetundeliselt: tähelepanu hajub, aeg kaob, suhted lagunevad, keskendumisvõime väheneb ja ärevus suureneb. Just seetõttu, et see on igapäevane reaalsus ongi nutisõltuvusest vabanemine tihti isegi raskem kui nn. klassikalistest sõltuvusvormidest.

Miks on nutisõltuvusest raskem loobuda?

  1. Nutiseade on igapäevaelu keskmes.
    Erinevalt alkoholist või narkootikumidest, millest saab täielikult loobuda, on nutitelefonid ja teised ekraanid meie töö, õppimise ja suhtlemise tööriistad. Inimesel ei ole võimalust neid täielikult vältida, mistõttu sõltuvuse piiride tõmbamine on keeruline.
  2. Nutisõltuvus on sotsiaalselt aktsepteeritud.
    Keegi ei vaata viltu inimesele, kes telefonis „skrollib“, aga alkohoolik või narkomaan saab sageli sotsiaalse hukkamõistu osaliseks. See tähendab, et nutisõltuvus võib jääda pikalt märkamatuks nii teistele kui ka inimesele endale.
  3. Preemiatsükkel ja ajukeemia.
    Sotsiaalmeedia, mängud ja teavitused käivitavad dopamiinitaseme tõusu – sama mehhanism, mis töötab narkootikumide puhul. Aju harjub kiire rahuldustundega ning vajab järjest rohkem ja sagedamini uusi stiimuleid. 

Kaks võimalikku lugu

Marta, 17:
Marta alustas nutitelefoni kasutamist süütult – sõbrad, koolitööd, meelelahutus. Peagi muutus TikTok tema igapäevaelu osaks, millele järgnesid hilised öötunnid telefonis ja unepuudus. Ta ei suutnud enam keskenduda tunnis, tülitses vanematega ja tundis end pidevalt närvilisena. Kuid telefoni käest panemine tekitas temas tühjusetunnet ja hirmu, et jääb millestki ilma.

Tanel, 35:
Tanel oli edukas IT-spetsialist, kes veetis kogu tööpäeva arvutis ja õhtud telefonis. Ta tundis, et pole kunagi päriselt vaba – teavitused, töövestlused, uudisvood – kõik neelasid ta tähelepanu. Tema peresuhted kannatasid, ta tundis end läbipõlenuna, ärevana ja depressioonis, kuigi ei olnud kunagi muid uimasteid kasutanud. 
 

Kokkuvõte

Nutisõltuvus on salakaval ja samas nii igapäevane – just seetõttu on seda raske muuta. Kui alkohol ja narkootikumid saab eemaldada elust täielikult, siis nutiseadet tuleb õppida kasutama teadlikult ja mõõdukalt. Vabanemine ei tähenda loobumist, vaid tasakaalu leidmist. Esimesed sammud on rasked, kuid iga väiksemgi muutus võib tuua tagasi selle, mis nutisõltuvus meilt vaikselt ära võtab – tähelepanu, kohalolu ja vabaduse.

Close
Muutuste Ateljee 2023 I Kõik õigused kaitstud @ Kodulehe tegi Digituul